Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-15

Podział ról między kierownictwem jednostki a biegłym rewidentem

Rozdział III

Weronika Gackowska

doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, wykładowca, praktyk

1. Ogólne warunki współpracy

Wyraźny podział kompetencji poszczególnych zawodów oznacza, że musimy wiedzieć więcej niż do tej pory. Bez wątpienia zarząd firmy musi swoją wiedzę poszerzyć o kwestie stawiane przez biegłych rewidentów, co zapewni właściwą współpracę stron.

Osobą, która obiektywnie ocenia oraz interpretuje wszystkie zdarzenia gospodarcze za dany okres sprawozdawczy, jest biegły rewident - który z racji niezależności, bezstronności, profesjonalizmu i merytorycznej wiedzy gwarantuje wiarygodność wydanej opinii. Biegły rewident, realizując określony cel badania sprawozdania finansowego, podejmuje próbę uzyskania pewności, w jakim stopniu sprawozdanie finansowe jest wiarygodne oraz rzetelne. Ocenia, jaką opinię może wydać o tym sprawozdaniu finansowym.

Istotnym elementem ułatwiającym współpracę oraz ograniczającym ryzyko jednostki i ryzyko badania jest posiadanie przez jednostkę zasad (polityki) rachunkowości. Warunkiem wysokiej jakości rachunkowości, w tym sprawozdania finansowego, jest stosowanie przez jednostkę gospodarczą tzw. nadrzędnych zasad rachunkowości. Swoboda wyboru określonych rozwiązań jest ograniczona przepisami prawa bilansowego. Jednostka gospodarcza przyjmując do stosowania zasady (politykę) rachunkowości musi respektować te przepisy, ale równocześnie uwzględniać wewnętrzne uwarunkowania, potrzeby oraz specyfikę działalności. Równoczesne określenie i prezentowanie zdarzeń gospodarczych narażone jest na swobodne, żeby nie powiedzieć kreatywne traktowanie. Bywają także zamierzone działania podjęte przez jednego lub kilku członków kierownictwa lub pracowników. Czynności te powodują powstanie nieprawidłowego oraz nierzetelnego sprawozdania finansowego i rzutują na jakość współpracy firmy z biegłym rewidentem.

Przykładem takiego działania mogą być:

niewłaściwe stosowanie zasad rachunkowości,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00