Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-01-15

Spółki menedżerskie - forma prawna a opodatkowanie

Rozdział XI

Tomasz Król

specjalista w zakresie prawa podatkowego

Forma prawna prowadzenia spółek menedżerskich nie budzi większych wątpliwości. Mogą one powstać w formie spółek zarówno osobowych, jak i kapitałowych. Zatem nie będziemy zajmować się procedurą założenia takiej spółki. Aby podjąć prawidłową decyzję co do formy zawiązania takiej spółki, należy rozważyć kwestię późniejszego opodatkowania dochodów menedżerów podatkiem dochodowym. Sprawa ta jest przedmiotem nierozwiązanego do dziś sporu z organami skarbowymi. Poniżej przedstawiamy wszystkie za i przeciw danej formy funkcjonowania spółki oraz dokładną analizę istoty sporu w sprawie opodatkowania. Pomoże to z pewnością w konstruowaniu pism i odpieraniu zarzutów w ewentualnym sporze z organami podatkowymi w tym zakresie. Wskazujemy również, jakie kroki przedsięwziąć, aby wybrać atrakcyjną i - co ważniejsze - bezpieczną formę opodatkowania dochodów.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 lipca 2007 r. (sygn. akt K 11/06) nie ulega wątpliwości, że w obecnym stanie prawnym przychody z kontraktów menedżerskich i podobnych umów nie mogą być opodatkowane podatkiem liniowym, gdy menedżer jest stroną umowy o zarządzanie. Inaczej jest w przypadku, gdy umowę o zarządzanie podpiszą dwie spółki. Trzeba zaznaczyć, że organy podatkowe również w tym przypadku nie zgadzają się na opodatkowanie dochodów menedżerów podatkiem liniowym. Skoro na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego przychód z kontraktu menedżerskiego jest kwalifikowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, wydaje się, że próby opodatkowania ich stawką liniową są skazane na porażkę.

Okazuje się jednak, że . W 2009 r. to stanowisko menedżerów często popierały sądy administracyjne, mając odmienne zdanie w tej sprawie niż organy podatkowe. Uzyskanie takiego korzystnego orzeczenia wymaga dużej staranności. Nawet wtedy trzeba liczyć się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Istnieje również ryzyko zajęcia niekorzystnego stanowiska przez sąd. W celu odnalezienia się w tej złożonej sytuacji prawnej warto poznać sposób argumentacji sądów popierających organy podatkowe albo podatników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00