Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-12

Szkolenia dla pracowników organizowane przez pracodawcę

Rozdział V

Joanna Nowicka

ekspert z zakresu podatków

Magdalena Kasprzak

specjalistka z zakresu prawa pracy

W ramach swojej działalności wewnętrznej prowadzonej w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników, pracodawcy mogą organizować różne formy szkolenia swoich załóg. Nie mają one charakteru kształcenia pracowników w formach szkolnych lub pozaszkolnych, a tym samym nie są sformalizowane odrębnymi przepisami. Ich forma oraz zakres - podobnie jak i organizacja - należą do pracodawcy. Są to bowiem szkolenia, kursy, warsztaty, które stanowią szybki sposób podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Wybierając odpowiednią formę dokształcania trzeba uwzględnić zasady rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń szkolonych pracowników.

1. Czas pracy a szkolenia pracowników

O tym, kiedy szkolenie powinno być organizowane, przesądza jego rodzaj. W przypadku szkoleń obowiązkowych pracodawca zobowiązany jest przeprowadzać je w czasie pracy pracowników z prawem do wynagrodzenia. Przy innych formach dokształcania pracowników decydować będzie faktyczny czas przeprowadzonego szkolenia.

1.1. Szkolenie bhp to zawsze czas pracy

Najmniej wątpliwości budzi sprawa szkoleń bhp. Tego rodzaju szkolenia organizowane przez pracodawcę - zarówno okresowe, jak i wstępne - wliczane są do czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w sytuacji, gdy takie szkolenia odbywają się w godzinach pracy, jak i poza takimi godzinami, czas szkoleń jest jednocześnie czasem pracy.

Przykład

Nowo przyjęty pracownik wykonuje pracę zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku. Szkolenie bhp zorganizowano pomiędzy godziną 18.00 a 20.00 w czwartek.

Te dwie godziny szkolenia wliczane do czasu pracy mają charakter pracy w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Można je albo zrekompensować czasem wolnym, albo wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek.

Z orzecznictwa...

Praktyczne szkolenie pracowników powinno się odbywać w ramach stosunku pracy, natomiast poza tym stosunkiem może być organizowane tylko wtedy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem obowiązków pracowniczych (wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 144/04, OSNP 2005/17/265).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00