Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-13

Rozdział V

Metody unikania ryzyka podatkowego związanego z transakcjami między podmiotami powiązanymi

1. Porozumienia cenowe

1.1. Czym są wiążące porozumienia cenowe

Od 1 stycznia 2006 r. przedsiębiorcy są uprawnieni do występowania z wnioskiem o zawarcie porozumienia w sprawie ustalenia cen transakcyjnych. Skutkiem porozumienia jest uznanie przez Ministra Finansów, na wniosek przedsiębiorcy (podmiotu krajowego), prawidłowości wyboru i metody ustalania ceny transakcyjnej. Zmienić bądź stwierdzić wygaśnięcie porozumienia może jedynie Minister Finansów. Urząd skarbowy nie może zakwestionować prawidłowości zawartego porozumienia.

Porozumienie cenowe to narzędzie, które ma umożliwić spółkom konsultowanie się z władzą podatkową danego kraju lub kilku krajów w zakresie poprawności stosowania metody wyliczania cen transferowych.

Porozumienie jest zawierane na wniosek podatnika. Wniosek ten musi zawierać m.in.: komplet informacji dotyczących transakcji, charakterystykę zasad kalkulacji ceny transakcyjnej, prognoz finansowych, na których opiera się kalkulacja ceny transakcyjnej, analizy danych porównawczych, jakie wykorzystano do kalkulacji ceny transakcyjnej, propozycję okresu obowiązywania porozumienia. Porozumienie jest zawierane w formie decyzji na okres maksymalnie 5 lat, ale może być przedłużane na kolejne okresy 5-letnie na wniosek podmiotu powiązanego, złożony nie później niż na sześć miesięcy przed upływem tego terminu, jeżeli kryteria uznanej w tej decyzji metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi nie uległy zmianie.

Podstawową zaletą porozumień jest zabezpieczenie podatnika przed potencjalnymi sporami z organami podatkowymi co do właściwości cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz uniknięcie wszelkich negatywnych konsekwencji związanych z oszacowaniem dochodu (straty) przez organy podatkowe (np. sankcyjna stawka, konsekwencje karne skarbowe). Jeśli podatnik stosuje określone w porozumieniu metody i zasady kształtowania cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi, organy podatkowe nie mogą kwestionować ceny przyjętej przez podatnika w transakcjach z podmiotami powiązanymi objętymi porozumieniem. Podatnik zyskuje więc pewność co do konsekwencji podatkowych związanych z kształtowaniem ceny w transakcjach z podmiotami powiązanymi objętymi porozumieniem. . Pracownicy urzędu skarbowego, którzy przyjdą na kontrolę do spółki, która ma zawarte porozumienie z Ministerstwem Finansów, co do zasady, powinni tylko zweryfikować, czy przedsiębiorca wywiązuje się z porozumienia - tj. czy stosuje uzgodnioną metodologię i inne warunki porozumienia. Jeśli tak, urząd skarbowy nie ma prawa kwestionować ani metody, ani ceny transferowej wyliczonej na jej podstawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00