Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-04-08

Rozdział II

Rozliczenie podatkowe i ewidencja wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Grzegorz Ziółkowski

Wydawać by się mogło, że działalność socjalna powinna być podatkowo neutralna, tj. nie powinna generować żadnych przychodów czy kosztów podatkowych, a także nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Tak jednak nie jest. Administrując środkami na działalność socjalną należy pamiętać o licznych obowiązkach podatkowych.

Kompleksowe omówienie aspektów podatkowych działalności socjalnej wymaga odpowiedzi na następujące pytania:

l które z wydatków socjalnych pracodawca może zaliczyć do kosztów,

l które z wypłacanych świadczeń korzystają ze zwolnienia od podatku,

l czy działalność socjalna może spowodować powstanie przychodu u pracodawcy,

l czy wydatki socjalne są opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Uprzedźmy od razu - udzielenie wielu odpowiedzi to sposób na pogodzenie sprzecznych ze sobą interpretacji organów podatkowych, które w wielu przypadkach wyraźnie „pogubiły się” w rozstrzyganiu aspektów podatkowych działalności socjalnej.

Obie ustawy podatkowe (art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej: updof i art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej: updop) przewidują wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Przypomnijmy, że działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe - na warunkach określonych umową.

Formalnie wydatki na działalność socjalną są wyłączone z kosztów uzyskania przychodu - niezależnie od tego, czy są finansowane z zfśs czy z innych środków. Dlaczego tak się dzieje?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00