Artykuł
Rozdział I
Koszty w podatku dochodowym od osób fizycznych
Problematyka kosztów ponoszonych na przełomie lat podatkowych dotyczy przede wszystkim podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy uzyskują przychody z tytułu wykonywania działalności gospodarczej. W pozostałych przypadkach (tj. uzyskiwania przychodów z innych źródeł) mamy do czynienia z kosztami w formie zryczałtowanej - czyli z góry określonej wysokości za dany okres (np. dochody z tytułu umowy o pracę) albo w wysokości uzależnionej od wartości przychodów (np. dochody z tytułu wykonania umowy o dzieło) oraz z kosztami rzeczywiście poniesionymi w roku podatkowym, w którym uzyskano przychód z danego źródła (np. przychód z wynajmu nieruchomości).
Specjalne zasady dotyczące rozliczania kosztów na przełomie lat podatkowych dotyczą przedsiębiorców - osób fizycznych oraz wspólników - osób fizycznych tworzących spółkę osobową. Zasady rozliczania tych kosztów zależą od rodzaju prowadzonej ewidencji - a w jej ramach podatnik może mieć jeszcze prawo wyboru jednej z dwóch metod rozliczania kosztów. Nie dotyczy to jedynie podatników - przedsiębiorców, którzy korzystają z opodatkowania w formie zryczałtowanej (tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej). Wynika to z tego, że przy tych formach opodatkowania nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. To z kolei jest związane ze sposobem ustalania podstawy opodatkowania i samego podatku. W przypadku ryczałtu podstawą opodatkowania jest wyłącznie przychód (a nie dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty), a w przypadku karty podatkowej wysokość podatku w ogóle nie zależy od wielkości obrotów. Jest z góry określony po uwzględnieniu branży, w jakiej działa podatnik, miejsca i skali wykonywanej działalności gospodarczej. Nie ma więc ani obowiązku, ani też potrzeby ewidencjonowania kosztów.
UWAGA!
Zasady rozliczania kosztów w czasie stosują wyłącznie podatnicy prowadzący księgi rachunkowe i podatnicy prowadzący ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli osoby, które są opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa) albo korzystają z opodatkowania podatkiem liniowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right