Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-01

ROZDZIAŁ VIII

Jak ustanowić pełnomocnika

Nie zawsze czynności związane z wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych trzeba wykonywać osobiście. Ordynacja podatkowa pozwala podatnikowi ustanowić w tym celu pełnomocnika bądź reprezentanta. Wyjątkiem są czynności, które mają charakter osobisty. Należy do nich np. złożenie zeznań czy wykazanie autentyczności podpisu na deklaracji. Tego rodzaju czynności musi dokonać bezpośrednio podatnik i w tym przypadku nie może go wyręczyć pełnomocnik. Oczywiście nie oznacza to, że pełnomocnik jest pozbawiony możliwości udziału w tego rodzaju czynnościach. Uczestniczy w nich jednak „obok”, a nie „zamiast” podatnika.

Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnikiem nie może więc być np. spółka z o.o. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Przykładem może być postanowienie Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 30 listopada 2006 r. (nr ZD/4061-205/06; ZP/443-190/1/06), w którym stwierdzono:

Organ podatkowy nie kwestionuje faktu powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych spółce z o.o. „Y”, jednakże udzielenie jej pełnomocnictwa do podpisywania i składania w imieniu Wnioskodawcy wszelkich deklaracji podatkowych jest niewłaściwe. Należy bowiem zauważyć, że Spółka „Y” jest osobą prawną, a nie osobą fizyczną, której można by udzielić pełnomocnictwa w rozumieniu prawa podatkowego. Jednocześnie „Y” sp. z o.o. na podstawie art. 3a ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 ze zm.) może wykonywać czynności doradztwa podatkowego określone w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3, w tym dotyczące jedynie sporządzania, a nie podpisywania, w imieniu i na rzecz podatników, zeznań i deklaracji podatkowych. Podpisywanie deklaracji podatkowej może następować jedynie na podstawie udzielonego osobie fizycznej pełnomocnictwa. Tym samym ani członkowie zarządu podmiotu prowadzącego Podatnikowi księgi rachunkowe, ani jego pracownicy nie są uprawnieni do podpisywania za podatnika ww. deklaracji na podstawie pełnomocnictwa udzielonego temu podmiotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00