Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-01

ROZDZIAŁ III

Jakie wnioski składać do rejestru zastawów skarbowych

Zastaw skarbowy może zabezpieczać należności Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Zastaw skarbowy jest skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi.

Zastaw skarbowy pozwala na przeprowadzenie egzekucji wobec każdego właściciela rzeczy lub zbywalnego prawa majątkowego, nawet jeżeli to nie on jest dłużnikiem fiskusa. O tym zabezpieczeniu często nie wiedzą nabywcy ruchomości, którzy kupując okazyjnie np. samochód obciążony zastawem skarbowym są zaskakiwani egzekucją zobowiązań podatkowych zbywcy samochodu.

1. Rodzaje zobowiązań podatkowych zabezpieczanych zastawem skarbowym

Pierwszy rodzaj należności, które można w ten sposób zabezpieczyć, to zobowiązania podatkowe powstające przez doręczenie decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania. Tak np. powstaje zobowiązanie w podatku od nieruchomości. Drugi rodzaj należności zabezpieczanych w ten sposób to zaległości podatkowe stanowiące dochód Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz odsetki za zwłokę od tych zaległości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00