Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-01

Rozdział V

Biegły rewident

Biegłym rewidentem (nazywanym często z j. angielskiego audytorem) jest osoba uprawniona do badania sprawozdań finansowych. Aby zdobyć tytuł zawodowy biegłego rewidenta i zostać wpisanym na listę biegłych rewidentów trzeba zdać egzamin kwalifikacyjny, odbyć praktykę w rachunkowości, aplikację i zdać egzamin dyplomowy.

Biegły rewident jest osobą zaufania publicznego. Jego działalność została uregulowana ustawą o biegłych rewidentach i ich samorządzie oraz ustawą o rachunkowości. W regulacjach tych zostały zawarte zarówno zadnia, obowiązki, jak i obszary odpowiedzialności biegłego rewidenta.

Tytuł „biegły rewident” pojawił się w Polsce w 1991 r., w związku z wejściem w życie (nieobowiązującej już) ustawy z 19 października 1991 r. o badaniu i ogłaszaniu sprawozdań finansowych oraz biegłych rewidentach i ich samorządzie. Obecnie wykonywanie zawodu biegłego rewidenta reguluje ustawa z 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i samorządzie (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 31, poz. 359). Przepisy dotyczące biegłych rewidentów znajdziemy też w ustawie o rachunkowości, natomiast zagadnienia związane z egzaminem na biegłego rewidenta dodatkowo regulują uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

1. Kto może być wpisany do rejestru biegłych rewidentów

infoRgrafika

Zawód biegłego rewidenta w Polsce mogą również wykonywać (na zasadach wzajemności) cudzoziemcy, którzy posiadają kwalifikacje do wykonywania zawodu biegłego rewidenta uzyskane za granicą, uznawane przez państwa Unii Europejskiej (lub państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), będące stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym), po zdaniu w języku polskim egzaminu z prawa gospodarczego obowiązującego w Polsce.

2. Kto może badać sprawozdania finansowe

infoRgrafika

UWAGA!

Do badania sprawozdań finansowych spółdzielni są również uprawnione spółdzielcze związki rewizyjne, które spełniają następujące wymagania:

l zatrudniają do badania sprawozdań finansowych biegłych rewidentów,

l posiadają w składach zarządów co najmniej jednego biegłego rewidenta, z tym że opinie i raport z badania (przeglądu) sprawozdania finansowego podpisują wyłącznie członkowie zarządu będący biegłymi rewidentami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00