Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Rozdział VIII.

Wybrane zagadnienia w orzecznictwie organów podatkowych

1. Kurs faktycznie zastosowany

Jak opisano w rozdziale III, pojęcie kursu faktycznie zastosowanego nie jest definiowane przez prawo podatkowe. Interpretacja przepisów prawa podatkowego pozostaje zatem zadaniem organów podatkowych. Poniżej zaprezentowano postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 2 października 2007 r. (sygn. ZD/4061-201/07).

Spółka złożyła 3 lipca 2007 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wnioskodawca wskazuje, że znowelizowana ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziła pojęcie „faktycznie zastosowanego kursu walutowego”. W związku z powyższym, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o określenie, co należy rozumieć przez kurs faktycznie zastosowany.

(...) Na wstępie podjętych rozważań, organ podatkowy wskazuje, iż w niniejszej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a-d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Stosownie do art. 9b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

l art. 15a, albo

l przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

W tym miejscu organ podatkowy pragnie wskazać, iż niżej przytoczone przepisy dotyczą jedynie tych podatników, którzy przyjęli metodę rozliczania różnic kursowych opartą na ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15a ustawy).

Stosownie do treści art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00