Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-01

Rozdział VII.

Skutki zmian kursów wymiany walut obcych w przepisach międzynarodowych

Obok polskiego prawa bilansowego również przepisy międzynarodowe poruszają kwestię wyceny transakcji w walutach obcych -przez MSR 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych”.

Zgodnie z postanowieniami MSR 21 transakcje w walutach obcych są ujmowane w walucie funkcjonalnej (o czym niżej). Do przeliczenia jest natomiast wykorzystywany kurs wymiany waluty funkcjonalnej na walutę obcą obowiązujący na dzień zawarcia transakcji. W przypadku gdy wahanie kursu wymiany walut nie jest znaczne, MSR 21 dopuszcza możliwość zastosowania kursu średniego w tygodniu lub miesiącu, w którym zrealizowano transakcję w walucie obcej, jako zbliżonego do rzeczywistego obowiązującego w dniu zawarcia transakcji.

W odróżnieniu od MSR 21 ustawa o rachunkowości określa natomiast, że na dzień przeprowadzenia operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych wyceny dokonuje się z zastosowaniem kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień (chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie został ustalony inny kurs). Wyjątek stanowią operacje sprzedaży lub kupna walut oraz operacje zapłaty należności lub zobowiązań, kiedy obowiązującym kursem jest kurs kupna lub sprzedaży walut stosowany przez bank, z którego usług korzysta jednostka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00