Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Rozdział IX.

Inwestycje

1. Wydatki na wybudowanie przyłączy i infrastruktury towarzyszącej - zasady zaliczania w koszty uzyskania przychodów

Koszty związane z wybudowanymi instalacjami zwiększają wartość początkową środka trwałego pod warunkiem, że są trwale związane z budynkiem. Instalacje nietypowe, które mogą obsługiwać kilka budynków lub mogą funkcjonować niezależnie od instalacji będących integralną częścią budynku, stanowią samodzielny środek trwały.

Wydatki związane z utrzymaniem tych instalacji stanowią koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że będą to wydatki poniesione w celu przywrócenia pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego, tzn. będą miały charakter remontu.

Wydatki na wybudowanie przyłączy stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia.

Wartość obiektów pomocniczych (parkingi, drogi, ogrodzenie) obsługujących jeden budynek stanowi nakłady na znajdujący się w trakcie budowy budynek, a tym samym podwyższa wartość środka trwałego w budowie. Jeżeli obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek, to stanowią odrębny (samodzielny) środek trwały, który podlega oddzielnej amortyzacji.

Wydatki na zagospodarowanie terenów zielonych stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia, pod warunkiem że nie będą odbiegały od zwyczajowo przyjętych w danej branży i okolicy.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie, którego fragment przedstawiamy poniżej.

„(...) Samodzielnym środkiem trwałym w ramach grupy 1 [Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - przyp. red.] jest budynek posadowiony na stałym fundamencie wraz ze wszystkimi przynależnymi do niego przybudówkami i pomieszczeniami pomocniczymi.

Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble.

Zgodzić należy się z wnioskodawcą, że koszty związane z wybudowanymi instalacjami zwiększają wartość początkową środka trwałego, pod warunkiem że są trwale związane z budynkiem. Instalacje nietypowe, które mogą obsługiwać kilka budynków lub mogą funkcjonować niezależnie od instalacji będących integralną częścią budynku, stanowią samodzielny środek trwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00