Jak rozliczać dywidendy otrzymane z zagranicy w 2009 r.
Dywidendy otrzymane z zagranicy nie są zaliczane do przychodów osób prawnych w momencie ich otrzymania. Powinny zostać rozliczone dopiero w ich zeznaniu rocznym. Polskie przepisy przewidują jednak wiele zwolnień dla tego rodzaju dywidend. Zwolnienia te dotyczą dywidend otrzymanych przez osoby prawne z państw członkowskich Unii Europejskiej lub z innych państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii) oraz z Konfederacji Szwajcarskiej.Osoby fizyczne nie łączą dywidend z zagranicy z dochodami opodatkowanymi w Polsce. Są one opodatkowane w Polsce podatkiem według stawki 19%. Podatnik może jednak odliczyć kwotę podatku zapłaconego za granicą.
Ciekawy wyjątek stanowią dywidendy otrzymane z Cypru. W tym przypadku możliwe jest odliczenie podatku w Polsce, pomimo że dywidenda może być zwolniona na Cyprze od podatku i podatek tam nie zostanie faktycznie zapłacony.
1. Dywidenda z Ukrainy
Pytanie
Spółka z o.o. w Polsce posiada 80% akcji w spółce na Ukrainie. Jak w 2009 r. rozliczyć otrzymaną od niej dywidendę?
Odpowiedź
Dochody z dywidendy otrzymanej z Ukrainy przez spółkę z o.o. łączy się dochodami uzyskanymi w Polsce. Możliwe jest jednak odliczenie podatku zapłaconego na Ukrainie od tej dywidendy, jak również podatku od części zysku, z którego była ona wypłacona. Odliczenie takie jest jednak proporcjonalne do dochodów uzyskanych w postaci tej dywidendy.
Kwestię opodatkowania dywidendy wypłacanej z Ukrainy do Polski reguluje konwencja między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269 z późn. zm.).Na podstawie art. 10 ust. 2 tej umowy dywidendy te mogą być opodatkowane w umawiającym się państwie i według prawa tego umawiającego się państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę. Podatek ten nie może jednak przekroczyć:1) 5% kwoty dywidendy brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż osobowa), której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 25%,2) 15% kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.A zatem dywidenda wypłacana do spółki w Polsce mającej w spółce na Ukrainie 80% akcji będzie tam opodatkowana według stawki 5%.Spółka w Polsce łączy dochody z tej dywidendy z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozliczeniu za rok podatkowy, tj. w zeznaniu rocznym, a nie w momencie otrzymania. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu na Ukrainie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany na Ukrainie.Ponadto odliczeniu podlega również kwota podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez spółkę na Ukrainie, w części odpowiadającej udziałowi spółki w Polsce. Odliczenie takie jest możliwe, gdy: 1) spółka posiadająca osobowość prawną, mająca siedzibę lub zarząd w Polsce, uzyskuje dochody (przychody) z tytułu dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej oraz2) dochody (przychody) uzyskiwane są z tytułu udziału w zyskach spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium Ukrainy, oraz3) spółka w Polsce posiada w kapitale spółki na Ukrainie bezpośrednio nie mniej niż 75% udziałów (akcji).Łączna kwota odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu.Określając wielkość odliczenia oraz zwolnienia, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).