Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-01

Zużycie a VAT, sygn. Z.15.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęć „zużycie i przekazanie”. W celu rozróżnienia tych pojęć należy odwołać się do definicji zamieszczonych w słownikach języka polskiego. Na przykład Popularny Słownik Języka Polskiego pod redakcją prof. dr hab. Bogusława Dunaja pojęcie „przekazywać” definiuje - dawać coś komuś do dalszego dysponowania, a pojęcie „zużywać” definiuje - używając czegoś, doprowadzić do zniszczenia tego lub do wyczerpania się zapasu.

JAKUB BOBERSKI

Reasumując, z przekazaniem będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy odbiorca będzie mógł, w następstwie przekazania, dysponować towarem jak właściciel, a ze zużyciem towarów wówczas, gdy towary zostaną zużytkowane, zniszczone, spalone, zjedzone itp.

Regulacja dotycząca wyłączenia z opodatkowania niektórych czynności zużycia towarów jest niezgodna z regulacją zawartą w przepisach VI Dyrektywy. Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej, powinna dążyć do harmonizacji przepisów z prawem wspólnotowym, dotyczących opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania. Zakres opodatkowania wynikający z przepisu dyrektywy jest szerszy niż w polskiej ustawie, ponieważ obejmuje wszelkiego rodzaju nieodpłatne przekazania, zarówno na cele związane z działalnością gospodarczą, jak i inne.

Jeżeli jednak polskie uregulowania są korzystniejsze od zapisów wynikających z VI Dyrektywy, zasadne jest stosowanie polskich regulacji.

1. Zużycie towarów - zasady opodatkowania

Czy przekazanie do spożycia artykułów spożywczych zarówno pracownikom, jak i innym osobom w czasie narad i różnego rodzaju spotkań służbowych powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Brak opodatkowania w VAT

Nie. Takie przekazanie (zużycie) towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Spółka przekazuje towary w celu ich zużycia na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (spotkania robocze), a czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpłatna dostawa towarów

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00