Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-01

Opodatkowanie dochodów z zakładu położonego za granicą, sygn. O.5.

Zazwyczaj umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują zwolnienie od podatku w Polsce dochodów z zakładu za granicą. Jednakże mogą być one przyjmowane dla ustalenia stawki podatkowej mającej zastosowanie do opodatkowania dochodów w Polsce na zasadach ogólnych. Ustalenie tej stawki nie ma jednak zastosowania do opodatkowania dochodów spółek kapitałowych. Przy ustalaniu dochodów zakładu za granicą należy uwzględnić koszty ogólne ponoszone w Polsce, a przypadające na ten zakład. Niektóre umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują połączenie dochodów z zakładu z dochodami opodatkowanymi w Polsce. Możliwe jest jednak odliczenie podatku zapłaconego od dochodów zakładu za granicą.

KRZYSZTOF ZBOROWSKI

1. Opodatkowanie dochodów z zakładu w Niemczech

Alfa spółka z o.o. zamierza otworzyć filię (oddział) w Niemczech. Jak będą opodatkowane dochody z tego tytułu?

Dochodów spółki z o.o. z zakładu (filii) w Niemczech nie zalicza się do podstawy opodatkowania w Polsce. Nie ustala się też procentowej stawki podatkowej, na podstawie której miałby być ustalany podatek od pozostałego dochodu tej spółki.

Na podstawie art. 7 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) zyski z przedsiębiorstwa w Polsce mogą być opodatkowane tylko w Polsce, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w Niemczech przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w Niemczech. Filię bądź oddział należy uznać za zakład.

W rozumieniu art. 5 tej umowy określenie „zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.

W szczególności określenie to obejmuje: miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat, kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00