Aport z innego państwa UE, sygn. A.4.
W przypadku aportu z kraju unijnego wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Opodatkowane one będzie stawką właściwą dla danego towaru w kraju. Nie będzie natomiast korzystało ze zwolnienia z VAT, ponieważ czynności wniesienia aportu nie dokonuje spółka w Polsce, gdyż aport wnoszony jest do niej. Wniesienie aportu z zagranicy nie spowoduje powstania przychodu w spółce, do której aport zostanie wniesiony. Istnieje możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych wniesionych aportem z zagranicy.
KRZYSZTOF ZBOROWSKI
1. Aport maszyn z Holandii do spółki w Polsce a WNT
Do spółki z o.o. mają być wniesione aportem maszyny przez udziałowca z Holandii. Czy jest to czynność zwolniona z VAT, czy też należy tę czynność traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru?
W przypadku aportu z kraju unijnego wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.
Wniesienie aportu z innego państwa UE spełnia wszystkie warunki definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przede wszystkim w wyniku wniesienia aportu w postaci maszyny ze spółki w Holandii (podatnika podatku od wartości dodanej) do spółki w Polsce następuje nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel przez spółkę w Polsce. Również transport odbywa się na terytorium państwa członkowskiego (Polski) innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki (Holandii).
2. Zwolnienie wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru a aport