Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-01

Korekta WNT, sygn. K.2.

W ramach transakcji WNT często dochodzi do zdarzeń skutkujących koniecznością skorygowania podstawy opodatkowania. Przyczyny zmiany podstawy opodatkowania są różne. Mogą to być przyznane od kontrahenta zagranicznego rabaty, otrzymane skonta, czy też przykładowo zwrot towaru.

JAKUB BOBERSKI

Przepisy podatkowe nie odnoszą się w sposób jednoznaczny do momentu ujęcia korekty wartości transakcji WNT w deklaracji VAT-7. W związku z powyższym polscy podatnicy mają często wątpliwości, czy zmiana wartości podstawy opodatkowania powinna być ujęta na bieżąco w deklaracji VAT-7 (w momencie zaistnienia okoliczności uzasadniających korektę podstawy opodatkowania), czy też konieczna jest zmiana wartości w deklaracji pierwotnej.

Prawidłowe rozliczenie uzależnione jest od przyczyn zmiany wartości podstawy opodatkowania. Jeżeli podstawą zmiany wartości podstawy opodatkowania przy WNT jest przykładowo błąd w cenie towaru, nabywca, tj. polska spółka, zobowiązany jest do skorygowania deklaracji VAT-7, w której podatnik rozliczył pierwotna fakturę. Inaczej będzie, gdy podstawą do korekty transakcji jest przykładowo otrzymany od kontrahenta z zagranicy rabat. W takim przypadku spółka rozliczy korektę w miesiącu, w którym wystąpiły przesłanki do otrzymania rabatu.

W związku z korektą podstawy opodatkowania pojawiają się wątpliwości, jaki kurs zastosować do przeliczenia wartości wyrażonych w walucie obcej. W tym zakresie pojawiają się dwa stanowiska. Zgodnie z pierwszym z nich w przypadku korekty transakcji WNT należy zastosować kurs z faktury pierwotnej. W doktrynie i w niektórych interpretacjach urzędów skarbowych wskazuje się, iż prawidłowe jest jednak przyjęcie kursu z dnia wystawienia faktury korekty. Zdaniem autora, prawidłowe jest zastosowanie kursu z faktury pierwotnej.

1. Zasady korekty podstawy opodatkowania

Spółka Sok-Pol nabywa towary od kontrahentów z Francji i z Niemiec. W związku z transakcjami dochodzi często do korekty ceny w związku z udzieleniem przez kontrahentów rabatów, czy też w związku ze zwrotem przez Sok-Pol towarów. Tym samym spółka zmuszona jest do korekty podstawy opodatkowania przy WNT. Czy przy korekcie w zakresie transakcji WNT obowiązują te same zasady, jak przy korekcie transakcji krajowych?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00