Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-01

Zaliczka, sygn. Z.1.

Zaliczki w zagranicznym obrocie towarowym podlegają szczególnym zasadom opodatkowania VAT. W transakcjach wewnątrzwspólnotowych obowiązek podatkowy powstaje od kwoty przekazanej zaliczki tylko wówczas, gdy dostawca towaru udokumentuje ją fakturą.

JOLANTA KALICKA

W eksporcie towarów obowiązek ten powstaje na zasadach ogólnych. Przekazanie zaliczki w imporcie towarów nie wywołuje żadnych skutków w VAT u importera. Dostawca towarów (w WDT i w eksporcie) uprawniony jest do opodatkowania zaliczki stawką VAT 0%. Przekazane kwoty zaliczek, od których powstał obowiązek podatkowy w VAT, rozliczane są w deklaracji tak samo jak eksport towarów, WDT lub WNT. Wartość zaliczki należy również wykazać w informacji podsumowującej.

Przekazanie zaliczki uprawnia dostawcę również do żądania zwrotu bezpośredniego w terminie 60 dni w złożonej deklaracji. Warunkiem otrzymania zwrotu jest złożenie zabezpieczenia majątkowego w kwocie równej wartości podatku od sprzedaży towaru w kraju.

1. Eksport towarów

1.1. Obowiązek podatkowy

Firma Wschód-Pol dokonuje sukcesywnie eksportu towarów do Rosji. Przed każdą dostawą kontrahent wpłaca zaliczkę na poczet dostawy w różnej wysokości. Czy od każdej kwoty otrzymanej zaliczki powstanie obowiązek podatkowy w VAT?

Wywóz towaru w 6 miesięcy od otrzymania zaliczki

Wysokość wpłaconej kwoty zaliczki nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego od zaliczki w VAT z tytułu eksportu. Obowiązek podatkowy powstanie jednak wówczas, gdy wywóz towaru nastąpi w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania.

W obecnym stanie prawnym każda kwota wpłaconej zaliczki przed dostawą towaru powoduje u dostawcy obowiązek podatkowy w VAT (nawet jeżeli stanowi on mniej niż 50% wartości ceny).

Wyjątkiem od tej zasady jest eksport towarów i to nie ze względu na kwotę wpłaconej zaliczki, ale na spełnienie warunku wywozu towarów poza granicę Wspólnoty w ciągu 6 miesięcy - licząc od dnia otrzymania zaliczki. Termin ten należy liczyć od daty potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza obszar celny Wspólnoty, gdyż data ta decyduje o uznaniu dostawy za dostawę eksportową. Eksporter musi zatem określić, w jakim terminie nastąpi wywóz towarów od daty otrzymania zaliczki i ustalić na tej podstawie, czy obowiązek podatkowy od zaliczki powstaje czy nie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00