Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-01

Podstawa opodatkowania, sygn. P.1.

Prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania VAT jest podstawowym obowiązkiem każdego podatnika dokonującego dostawy towarów i świadczenia usług.

JOLANTA KALICKA

W obrocie wewnątrzwspólnotowym dodatkowo nabywca towarów jest podatnikiem z tytułu WNT. Również w tym przypadku ciąży na nim obowiązek ustalenia podstawy opodatkowania od tego nabycia. Przepisy ustawy określają szczegółowe zasady ustalania podstawy opodatkowania w obrocie transgranicznym w zależności od rodzaju wykonanych transakcji.

1. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Spółka Tulipan dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do Holandii. Transport jest organizowany przez spółkę. Poza ceną towaru, firma obciąża nabywcę kosztami związanymi z transportem, pakowaniem i ubezpieczeniem towaru podczas transportu. W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania WDT? Czy dodatkowe koszty powinny być odrębnie wyszczególnione na fakturze, czy wliczone do podstawy opodatkowania towaru?

Poniesione koszty będą stanowiły podstawę opodatkowania WDT niezależnie od tego, czy zostaną one bezpośrednio wliczone do wartości towaru, czy też zostaną wyodrębnione na fakturze oddzielnie. Sposób ich udokumentowania powinien być zgodny z umową zawartą między kontrahentami.

Przepisy ustawy nie regulują szczególnych zasad ustalenia podstawy opodatkowania w WDT. Należy do niej stosować art. 29 ust. 1 ustawy, w myśl którego podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00