Artykuł
Dopłaty do kapitału w spółce z o.o.
Właściciele udziałów lub akcji w spółce kapitałowej mogą wspomóc finansowo spółkę poprzez dodatkowe źródło finansowania w formie dopłat do kapitału. Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi jednostki, potrzebą jej dokapitalizowania lub koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych.
Możliwość wnoszenia dopłat w spółce z o.o. została szczegółowo uregulowana w art. 177–179 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). W spółce akcyjnej dopłaty również są dopuszczalne, ale regulacje w tej kwestii (art. 396 § 3 k.s.h.) nie są już tak precyzyjne.
Dopłaty w spółce z o.o.
W myśl zapisów Kodeksu spółek handlowych w spółce z o.o. dopłaty do kapitału są możliwe, gdy przewiduje to umowa spółki. Jeżeli więc w umowie spółki nie ma takich zapisów, wówczas konieczna jest jej zmiana. Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników zaprotokołowanej przez notariusza i wpisu do KRS.
Wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Co za tym idzie – wspólnik, który dysponuje większą liczbą udziałów, będzie w większym stopniu obciążony obowiązkiem dopłat niż wspólnik posiadający mniejszą ich ilość. Dopłaty powinny być określane w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.
Wartość dopłaty powinna być stosunkowa, czyli powinna określać relacje między udziałem a dopłatą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right