Artykuł
EWIDENCJA KSIĘGOWA
Jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne
Fundusz inwestycyjny to forma wspólnego inwestowania, która polega na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych wpłaconych przez uczestników funduszu. Uczestnikami mogą być:
● osoby indywidualne - osoby fizyczne,
● osoby prawne - przedsiębiorstwa, miasta, gminy itp.,
● podmioty nieposiadające osobowości prawnej.
Na rynku finansowym można wyróżnić kilka typów funduszy inwestycyjnych. Jednym z kryteriów podziału funduszy inwestycyjnych jest forma uczestnictwa w funduszu. Biorąc pod uwagę to kryterium fundusze dzielimy na:
1) fundusze otwarte - FIO (tj. fundusze o zmiennej liczbie tytułów uczestnictwa w funduszu jednostek uczestnictwa),
2) specjalistyczne fundusze otwarte - SFIO,
3) fundusze zamknięte - FIZ (tj. fundusze o zasadniczo stałej liczbie tytułów uczestnictwa certyfikatów inwestycyjnych).
Fundusze inwestycyjne otwarte - FIO
Tytułem uczestnictwa w funduszu inwestycyjny otwartym jest jednostka uczestnictwa, która nie jest papierem wartościowym, nie jest zbywalna, ale jest dziedziczna. Fundusz ten zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika funduszu. Odkupienie jednostki uczestnictwa jest równoznaczne z jej umorzeniem. Fundusz otwarty musi być więc gotowy do odkupienia jednostek uczestnictwa, a tym samym być w stanie dokonać szybkiej zamiany posiadanych lokat na gotówkę. Lokaty funduszy otwartych charakteryzują się zatem znacznie większą płynnością niż w przypadku funduszy zamkniętych.
Zgodnie z zapisami ustawy o funduszach inwestycyjnych fundusze inwestycyjne otwarte mają na celu wyłącznie:
1) ochronę realnej wartości aktywów funduszu inwestycyjnego,
2) osiąganie przychodów z lokat netto funduszu inwestycyjnego,
3) wzrost wartości aktywów funduszu inwestycyjnego w wyniku wzrostu wartości lokat.
Fundusz inwestycyjny otwarty dokonuje, z częstotliwością określoną w statucie, jednak nie rzadziej niż w każdym dniu zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa:
1) wyceny aktywów funduszu,