Artykuł
TEMAT NA ZAMÓWIENIE
Specyfika sprawozdawczości finansowej spółek osobowych
Spółki osobowe są z reguły podmiotami o niewielkich rozmiarach. W momencie gdy ich wielkość zaczyna wzrastać, wspólnicy często decydują się na przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową. Zatem w związku z niewielkim rozmiarem spółek osobowych może okazać się, że spełniają warunki, aby zaliczyć je do jednostek mikro.
Jednostkami mikro w rozumieniu ustawy o rachunkowości są:
1) spółki, inne osoby prawne, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - jeżeli jednostki te w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
a) 1 500 000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
b) 3 000 000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
c) 10 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty;
2) stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej;
3) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które stosują zasady rachunkowości na podstawie art. 2 ust. 2
UWAGA!
Aby stosować sprawozdawczość uproszczoną do mikropodmiotów, organ zatwierdzający jednostki ma obowiązek podjąć stosowną decyzję w formie uchwały.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right