Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2017-01-13

Ustalenie odpisu na ZFŚS - nowe zasady tworzenia odpisu podstawowego

Przy określaniu obowiązku tworzenia ZFŚS decydujące znaczenie ma liczba pełnych etatów na 1 stycznia. Naliczenie corocznego odpisu na ZFŚS w danym roku jest dokonywane z uwzględnieniem planowanej, przewidywanej, przeciętnej liczby zatrudnionych. W praktyce jednak liczba ta może różnić się od rzeczywistej przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym.

Pracodawca jest zobowiązany dokonać na koniec roku, czyli najpóźniej do 31 grudnia, korekty odpisu na ZFŚS do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. Jeżeli rzeczywista przeciętna liczba zatrudnionych okaże się wyższa od planowanej liczby, różnica między odpisem dokonanym a odpisem należnym podlega wpłacie na rachunek funduszu do 31 grudnia. W odwrotnej sytuacji nadpłaconą kwotę można wypłacić, po dokonaniu korekty, na bieżący rachunek pracodawcy.

Następnie należy ustalić wysokość odpisu na 2017 r. według planowanej przeciętnej liczby zatrudnionych.

W 2017 r. obowiązek tworzenia ZFŚS dotyczy:

● pracodawców zatrudniających według stanu na 1 stycznia 2017 r. co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
● pracodawcy prowadzącego działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Nie oznacza to jednak, że inni pracodawcy nie mogą tworzyć takiego funduszu. Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia 2017 r. mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty też mogą utworzyć ZFŚS. Tworzenie funduszu następuje na zasadach określonych w ustawie o ZFŚS. Mogą też decydować się na wypłatę raz w roku świadczenia urlopowego pracownikom korzystającym z wypoczynku urlopowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

UWAGA!

Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00