Artykuł
E-egzekucja - elektroniczne zajęcie rachunku bankowego
8 września 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące m.in. postępowania egzekucyjnego, umożliwiające szybszą egzekucję wierzytelności za sprawą elektronicznego zajęcia rachunku bankowego, a z dniem 1 marca 2017 r. zaczną obowiązywać także przepisy dotyczące elektronicznej licytacji. Czynnik czasu odgrywa znaczącą rolę w skutecznym dochodzeniu roszczeń na etapie egzekucyjnym. Przyspieszenie procedur poprzez wyeliminowanie papierowej korespondencji uniemożliwi lub co najmniej utrudni dłużnikowi ukrycie majątku, z którego wierzyciel, po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, ma teraz realną szansę skutecznie zaspokoić swoje roszczenia. Z punktu widzenia wierzyciela-przedsiębiorcy wprowadzone zmiany przyczynią się do sprawniejszej i efektywniejszej egzekucji roszczeń.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 8 września 2016 r. skierowanie przez wierzyciela egzekucji do wierzytelności z tytułu rachunku bankowego dłużnika polegało na zajęciu rachunku bankowego dłużnika poprzez przesłanie przez komornika do banku, drogą pocztową (pocztą tradycyjną), zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej. Dodatkowo komornik, także tradycyjną drogą pocztową, listownie, zawiadamiał dłużnika o dokonanym zajęciu wierzytelności z jego rachunku bankowego.
Według tej procedury blokada środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika następowała dopiero z chwilą doręczenia zawiadomienia o zajęciu tego rachunku do banku, który prowadził rachunek dłużnika. Pomiędzy wystosowaniem przez komornika a fizycznym doręczeniem do banku dokumentu zawiadomienia o zajęciu rachunku dłużnika niejednokrotnie upływał znaczny (z punktu widzenia wierzyciela i samego dłużnika) czas (ok. 7-14 dni lub więcej). Umożliwiało to dłużnikowi ukrycie majątku (np. wypłacenie środków z rachunku). Jedynie bowiem z momentem doręczenia bankowi zawiadomienia po stronie banku powstawał obowiązek dokonywania wszelkich wpłat zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika - na rzecz komornika (na poczet prowadzonego z wniosku wierzyciela postępowania egzekucyjnego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right