Artykuł
Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Celem nowelizacji ustawy jest przede wszystkim zwiększenie transparentności informacji społecznych i środowiskowych w obszarze społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (ang. corporate social responsibility, CSR) oraz poprawa ich spójności i porównywalności. Nowelizacja jest wynikiem zmian dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z 22 października 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy.
Rozszerzenie zakresu informacji niefinansowych polega przede wszystkim na wprowadzeniu wymogu ujawniania w sprawozdaniu z działalności - w formie oświadczenia na temat informacji niefinansowych - minimum istotnych informacji dotyczących co najmniej zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu (tzw. sprawozdawczość w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu - raporty CSR).
Zgodnie z nowym artykułem (49b) jednostki "zainteresowania publicznego"[1] będące spółką kapitałową, spółką komandytowo-akcyjną lub taką spółką jawną lub komandytową, której wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, pod warunkiem że w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok przekraczają następujące wielkości:
1) 500 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty, oraz
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right