Artykuł
Zasady wiekowania należności i zapasów a odpisy aktualizujące
Weryfikacja sald należności i zapasów pozwala nie tylko na wyeliminowanie tych przedawnionych czy przeterminowanych. Systematycznie przeprowadzana służy przede wszystkim bieżącej analizie tych aktywów pod kątem prawdopodobieństwa otrzymania zapłaty - w przypadku należności, a w przypadku zapasów - pod kątem okresu ich utrzymania w magazynie oraz ich właściwej rotacji.
W okresie spowolnienia gospodarczego część jednostek ma problemy z dłużnikami, którzy pomimo odbioru produktu czy usługi zalegają z zapłatą. Dlatego należności handlowe powinny być szczegółowo analizowane, ponieważ wiąże się z nimi ryzyko utraty płynności. Analiza należności dotyczy m.in. oceny ich poziomu, okresu ich przeterminowania oraz wiarygodnego utworzenia odpisu aktualizującego. W tym celu dokonuje się m.in. wiekowania należności, tj. kwalifikuje się poszczególne pozycje składające się na salda należności do określonych grup wiekowych określających stopień ich przeterminowania.
Istotnym elementem aktywów wykorzystywanych w działalności gospodarczej są także zapasy. Dlatego jednostka powinna dokonywać analizy zapasów nie tylko pod kątem ich wartości, ale przede wszystkim pod kątem okresu ich utrzymania w magazynie oraz ich właściwej rotacji. Także w tym przypadku narzędziem pozwalającym na ustalenie czasu zalegania zapasów w magazynie jest ich wiekowanie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right