Przekształcenie spółki - zagadnienia prawne
Proces przekształcenia spółki jest złożony. Wymaga współpracy wielu osób, nie tylko w ramach samej przekształcanej spółki. O przekształceniu decyduje wola samych wspólników, jednak muszą pamiętać o obowiązkach, jakie na nich ciążą, oraz terminach dokonywania odpowiednich czynności.
Kodeks spółek handlowych wprost wskazuje na podmioty, które mogą być przekształcane. I tak przekształceniu podlegają spółki:
● cywilna,
● jawna,
● partnerska,
● komandytowa,
● komandytowo-akcyjna,
● z ograniczoną odpowiedzialnością,
● akcyjna.
UWAGA!
Przekształceniu może także podlegać przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Tu jednak wybór formy prowadzenia działalności po przekształceniu jest ograniczony, ponieważ przedsiębiorca może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową.
Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową inną niż spółka jawna. Przy czym nie narusza to przepisu art. 26 § 4 k.s.h., z którego wynika, że wspólnicy spółki cywilnej mogą podjąć decyzję o przekształceniu spółki cywilnej w jawną oraz zgłosić przekształcenie do sądu rejestrowego.
UWAGA!
Nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.