Artykuł
TEMAT NA ZAMÓWIENIE
Posezonowa obniżka cen w księgach rachunkowych
W obecnej praktyce gospodarczej podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy, tak aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym. Jednym ze sposobów może być stosowanie opustów cenowych w postaci przeceny, w szczególności na przełomie roku obrotowego. Jak obniżka wpływa na ewidencję księgową?
Posezonowe obniżki cen towarów (zwane też przeceną) są powszechną praktyką gospodarczą. Mają na celu pozbycie się towarów, których upłynnienie w późniejszym czasie może być utrudnione lub niemożliwe. Powodami przeceny towarów mogą być:
● uszkodzenie, zepsucie,
● zbliżający się termin przydatności do spożycia,
● zmiana mody, upływ sezonu,
● sytuacja gospodarcza, w tym konkurencja i postęp techniczny.
W wyniku finansowym, zgodnie z zasadą ostrożności, należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej aktywów.
1. Odpisy aktualizujące z tytułu obniżenia cen
Jak wynika z definicji aktywów, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości, w znaczącej części lub w całości, przewidywanych korzyści ekonomicznych, to zachodzi trwała utrata wartości (art. 28 ust. 7 ustawy). Sytuacja taka jest uregulowana w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 4 "Utrata wartości aktywów".
Jeśli więc zapasy towarów nie przyniosą w przyszłości przewidywanych korzyści ekonomicznych, wskazane jest obniżenie ich ceny. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto. Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości zalicza się - stosując art. 34 ust. 5 uor - do pozostałych kosztów operacyjnych. Odpisów z tytułu utraty wartości zapasów na ogół nie można odpisać w koszty podatkowe.
W bilansie utworzony odpis aktualizujący wartość towarów koryguje wartość bilansową zapasu towarów w pozycji B.I.4. "Towary" aktywów bilansu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right