Artykuł
Przygotowanie się do badania sprawozdania finansowego
Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta opinii, że sprawozdanie jest sporządzone prawidłowo oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową jednostki. Dlatego przed przekazaniem sprawozdania do badania jednostka musi je odpowiednio przygotować. Na co biegły rewident zwróci szczególną uwagę?
Celem badania sprawozdania finansowego jest stwierdzenie, że jednostka rzetelnie i jasno przedstawiła swoją sytuację finansową i majątkową oraz wynik finansowy. Podstawą sporządzenia sprawozdania finansowego są zasady (polityka) rachunkowości. W ramach audytu biegły rewident sprawdza, czy są one zgodne z ustawą o rachunkowości.
Stwierdzenie na temat jakości sprawozdania finansowego jest wyrażone przez biegłego rewidenta w formie pisemnej opinii wraz z raportem. Opinia powinna w szczególności stwierdzać, czy badane sprawozdanie finansowe:
● zostało sporządzone na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych,
● zostało sporządzone zgodnie z określonymi ustawą zasadami rachunkowości,
● zostało sporządzone co do formy i treści zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem lub umową,
● zawiera wszystkie istotne dla oceny jednostki informacje.
Badanie sprawozdania finansowego przeprowadza biegły rewident spełniający warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o sprawozdaniu, które stosuje się do:
● podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych,
● osób uczestniczących w badaniu tych sprawozdań,
● członków zarządu i organów rad nadzorczych tych podmiotów.
1. Wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki.
W przypadku spółki kapitałowej, zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych, organem zatwierdzającym jest zgromadzenie udziałowców lub walne zgromadzenie akcjonariuszy.
UWAGA!
Wyboru biegłego rewidenta może dokonać rada nadzorcza, komisja rewizyjna, jeśli takie funkcje zostały im powierzone w umowie lub statucie spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right