Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-07-13

Amortyzacja wartości firmy

W celu ustalenia wartości firmy należy porównać cenę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z wartością godziwą przejętych aktywów netto. Jeśli cena nabycia jest wyższa, wówczas powstaje dodatnia wartość firmy, która podlega amortyzacji przez okres nie dłuższy niż 5 lat. W uzasadnionych przypadkach okres amortyzacji może zostać wydłużony do 20 lat. Wartość firmy podlega amortyzacji metodą liniową, a odpisy amortyzacyjne odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

Może wystąpić także sytuacja, gdy cena nabycia będzie niższa od wartości godziwej aktywów netto. Powstaje wówczas ujemna wartość firmy.

W myśl przepisów o rachunkowości, w sytuacji gdy cena nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części jest różna od wartości godziwej przejętych aktywów netto, wówczas ustala się wartość firmy. W zależności od tego, która z wartości jest wyższa, ustala się:

● dodatnią wartość firmy

cena nabycia > wartość godziwa przejętych aktywów netto

● ujemną wartość firmy

cena nabycia < wartość godziwa przejętych aktywów netto.

Przez cenę nabycia należy rozumieć taką cenę, jaką skłonny jest nam zapłacić nabywca za określoną jednostkę lub zorganizowaną jej część. Cena ta jest uzależniona m.in.od pozycji rynkowej jednostki, kontaktów handlowych, struktury organizacyjnej oraz innych czynników decydujących o wizerunku jednostki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00