Artykuł
Współczesne instrumenty finansowania działalności gospodarczej - gwarancje handlowe/bankowe (rodzaje, korzyści, koszty)
Koszty finansowania bieżącej działalności gospodarczej są dużym problemem dla większości firm, ponieważ wywierają istotny wpływ na ich rentowność. Konieczność terminowego wywiązywania się z zawartych kontraktów oznacza zwykle zaangażowanie własnych środków pieniężnych, które nie mogą w tym czasie "pracować" dla firmy. To z kolei skutkuje niejednokrotnie utratą zachowania płynności finansowej firmy i rzutuje na jej wiarygodność w obrocie. Jednym z instrumentów, które mogą w praktyce znacząco poprawić płynność finansową i obniżyć koszty związane z finansowaniem firmy, poprawiając zarazem jej rentowność, są gwarancje handlowe/bankowe.
Gwarancje są wykorzystywane jako zabezpieczenie różnorodnych zobowiązań i wierzytelności partnerów handlowych. Są polecane i stosowane w obrocie przez dostawców oraz przez odbiorców towarów i usług zarówno w handlu krajowym, jak i zagranicznym.
1. Charakterystyka gwarancji
W obrocie prawno-gospodarczym funkcjonują gwarancje bankowe. Podmiotem gwarantującym zapłatę (gwarantem) jest instytucja finansowa o ugruntowanej pozycji i renomie na rynku (wypłacalna). Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia pewności obrotu i wiarygodności zlecającego wystawienie gwarancji.
UWAGA!
Udzielenie i potwierdzenie gwarancji bankowej jest czynnością zastrzeżoną wyłącznie dla banków, które mogą jej udzielać na zlecenie. Gwarancja może być wystawiona w złotych lub w walucie obcej.
Gwarancją bankową jest jednostronne zobowiązanie banku - gwaranta, że po spełnieniu przez podmiot uprawniony (beneficjenta gwarancji) określonych warunków dokonuje zapłaty. Spełnienie warunków może być stwierdzone wymienionymi w tym zapewnieniu dokumentami, jakie beneficjent załączy do sporządzonego we wskazanej formie żądania zapłaty. Bank ten wykona świadczenie pieniężne na rzecz beneficjenta gwarancji - bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku.
UWAGA!
Udzielenie i potwierdzenie gwarancji bankowej następuje na piśmie pod rygorem nieważności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right