Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2015-06-13

Wątpliwości wokół ustalenia wartości początkowej środka trwałego

W praktyce najwięcej wątpliwości w związku ze środkami trwałymi pojawia się przy ustalaniu ich wartości początkowej. Podczas realizacji projektu inwestycyjnego, niezależnie od tego, czy jest on finansowany ze środków publicznych czy własnych, jednostki ponoszą często znaczące koszty. Wydatki poniesione w związku z przygotowaniem inwestycji obejmują m.in. wydatki związane z uzyskaniem niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych, wyborem technologii termicznego przetwarzania odpadów, opracowaniem projektów budowlanych i technologicznych, przygotowaniem terenu pod budowę. Wydatki poniesione w związku z bieżącym funkcjonowaniem obejmują m.in. koszty zarządu, utrzymania biura, koszty związane z identyfikacją źródeł i pozyskaniem finansowania.

Poniesione wydatki należy grupować ze względu na rodzaj wydatku jako koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem środków trwałych oraz koszty pośrednie prowadzonej działalności.

Poniesione wydatki należy podzielić na:

a) wydatki inwestycyjne, bezpośrednio związane z wytworzeniem środków trwałych,

b) wydatki bieżące, pośrednio związane z realizowanym projektem, które nie mają bezpośredniego wpływu na wartość początkową wytworzonych w procesie inwestycyjnym środków trwałych,

c) koszty ogólnego zarządu, funkcjonowania spółki,

oraz określić, które wydatki kwalifikuje się jako koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem środków trwałych w ramach realizowanego projektu, a które - jako koszty pośrednie.

Wydatki zakwalifikowane do grupy a) to wydatki inwestycyjne, bezpośrednio związane z wytworzeniem środków trwałych - zwiększają wartość początkową środków trwałych wytwarzanych w procesie inwestycyjnym i będą odnoszone w ciężar kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych.

Wydatki z grup b) i c) to wydatki bieżące, pośrednio związane z realizowanym projektem inwestycyjnym, które nie mają bezpośredniego wpływu na wartość początkową wytworzonych w procesie inwestycyjnym środków trwałych oraz koszty ogólnego zarządu, funkcjonowania jednostki. Kwalifikowane są jako koszty pośrednio związane z działalnością jednostki i odnoszone w ciężar kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00