Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-03-13

Spis z natury przeprowadzony metodą inwentaryzacji ciągłej

Podstawową metodą inwentaryzacji jest spis z natury. W ramach inwentaryzacji rocznej spis z natury dla większości składników należy przeprowadzać w okresie trzech miesięcy przed dniem bilansowym. Niektóre składniki aktywów można objąć tzw. inwentaryzacją ciągłą, tak aby w wyznaczonym okresie, np. raz w ciągu dwóch lub czterech lat, zostały w całości zinwentaryzowane.

Metoda pełnej inwentaryzacji ciągłej polega na sukcesywnym ustalaniu rzeczywistego stanu poszczególnych składników aktywów objętych inwentaryzacją. Inwentaryzacji ciągłej mogą podlegać:

● zapasy towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją ilościowo-wartościową w punktach obrotu detalicznego oraz zapasy drewna gospodarki leśnej - inwentaryzacja tych składników powinna nastąpić raz w ciągu roku,

● materiały, towary, produkty i półprodukty znajdujące się na terenie strzeżonym - inwentaryzacja tych składników powinna nastąpić raz w ciągu dwóch lat,

● nieruchomości zaliczone do środków trwałych oraz inwestycji, a także inne środki trwałe oraz maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie - inwentaryzacja tych składników powinna nastąpić raz w ciągu czterech lat.

Przebieg czynności związanych z inwentaryzacją ciągłą można ująć w następujących etapach:

1) sprawdzenie kompletności i poprawności dokumentacji inwentaryzacyjnej,

2) wycena arkuszy spisowych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00