Artykuł
Wniesienie aportem środka trwałego do spółki kapitałowej
Jak wynika z Kodeksu spółek handlowych, udziały i akcje w spółkach prawa handlowego mogą być obejmowane w zamian za aporty, czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne. Przedmiotem aportu mogą być między innymi środki trwałe. Wywołuje to odpowiednie skutki podatkowe.
Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Ponadto w przypadku spółki, której umowę zawarto z wykorzystaniem wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne, a wpłaty powinny nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru. Dokonując zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego, należy, zgodnie z zapisami art. 166 § 1 pkt 7, zaznaczyć tę okoliczność.
W przypadku spółki akcyjnej (SA) na mocy art. 309 § 3 k.s.h. wkłady niepieniężne powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki. Przy czym jeżeli akcje są obejmowane wyłącznie za wkłady niepieniężne albo za wkłady niepieniężne i pieniężne, wówczas kapitał zakładowy powinien być pokryty przed zarejestrowaniem co najmniej w jednej czwartej jego wysokości. Założyciele spółki zobowiązani są ponadto (na mocy art. 311 k.s.h.) do sporządzenia pisemnego sprawozdania, które powinno przedstawiać w szczególności:
1) przedmiot wkładów niepieniężnych oraz liczbę i rodzaj wydawanych w zamian za nie akcji i innych tytułów uczestnictwa w dochodach lub w podziale majątku spółki,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right