Artykuł
Wykorzystanie kapitału zakładowego w spółce z o.o. na działalność bieżącą
Kapitał zakładowy w spółce z o.o. powinien wynosić co najmniej 5000 zł. Wymóg minimalnej wysokości kapitału zakładowego w spółce z o.o. wynika z Kodeksu spółek handlowych. Nie jest przy tym określona maksymalna wysokość kapitału. Często dynamika procesów gospodarczych wymusza konieczność dokonania określonych operacji finansowanych z majątku spółki. W takich sytuacjach niekiedy wykorzystanie kapitału zakładowego na działalność bieżącą może się okazać korzystne. Jednak przepisy Kodeksu spółek handlowych ścisłe określają zasady ochrony kapitału zakładowego.
W praktyce może się okazać, że obniżenie kapitału zakładowego przyniesie pewne korzyści, zwłaszcza gdy istotnie wzrasta majątek spółki z o.o., a kapitał zakładowy w wysokości przewyższającej ustawowy minimalny próg nie jest już potrzebny do zabezpieczenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Ponieważ jednak obniżenie kapitału zakładowego ma znaczenie dla wierzycieli spółki z o.o., prawo przewiduje ściśle określone postępowanie w tej kwestii.
W innym przypadku może nastąpić zmiana składników majątkowych stanowiących wkład.
Kapitał zakładowy odgrywa swoistą rolę gwarancyjną wobec wierzycieli spółki. Jest to tzw. bufor bezpieczeństwa, który ma służyć ochronie wierzycieli. Dlatego kwestie wnoszenia kapitału czy zarządzania nim (podwyższenie, dopłata, obniżenie) są bardzo szczegółowo uregulowane w Kodeksie spółek handlowych.
-
keyboard_arrow_right