Artykuł
System płatności w akcjach własnych w przedsiębiorstwie
W praktyce coraz częściej stosowanym sposobem gratyfikacji pracowników są premie i opcje na akcje spółki. Zasady ujmowania w księgach rachunkowych takiego programu (ewidencja etapów przyznawania, realizacji praw) nie są jednak określone w ustawie o rachunkowości. Dlatego przy planowaniu i realizacji takiego systemu wynagradzania można korzystać z regulacji MSSF 2 Płatności w formie akcji.
Kwestia wynagrodzeń płatnych akcjami nie jest uregulowana w polskim prawie bilansowym. Jednak zgodnie z art. 10 ust. 3 uor w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować Krajowe Standardy Rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego mogą stosować MSR.
Wiele spółek w Polsce, idąc w ślad za powszechną praktyką w krajach zachodnich i chcąc zmotywować swoje zarządy lub pracowników do podnoszenia wartości dla swoich akcjonariuszy, wprowadza oprócz normalnego wynagrodzenia element warunkowy uzależniony od osiągnięcia pewnych określonych wskaźników ekonomicznych. Tymi właśnie zagadnieniami zajmuje się MSSF 2 Płatności w formie akcji. Standard ten zajmuje się sposobem księgowego ujęcia zakupów wszelkich towarów i usług (nie tylko wynagrodzeń), które będą regulowane akcjami własnymi bądź gotówką. Przy czym kwota do zapłaty będzie zależała od ceny akcji jednostki. Wszelkie tego typu transakcje będą musiały być ujęte (a nie tylko ujawnione) liczbowo w sprawozdaniach finansowych, a koszt tych transakcji będzie rozpoznawany przez okres, w ciągu którego jednostka otrzymuje usługi.
MSSF 2 wyróżnia trzy typy transakcji płatności w formie akcji:
● transakcje płatności w formie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right