Artykuł
Utrata wartości zapasów
Zapasy to jedna z pozycji bilansu, w przypadku której utrata wartości jest najbardziej prawdopodobna. Zapasy nie są jednorodne, mimo że w bilansie wykazuje się je w jednej grupie i jako jednorodna pozycja traktowane są dla celów wszelkich analiz. W praktyce mogą wystąpić różne powody utraty wartości zapasów. Ustalenie rzeczywistego stanu zapasów oraz dokonanie ich prawidłowej wyceny jest obowiązkiem jednostki. Wywiązuje się z tego, przeprowadzając roczną inwentaryzację. Inwentaryzacja powinna być przeprowadzona w ostatnim kwartale 2014 r.
Sprawozdanie finansowe powinno rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową jednostki. W związku z tą nadrzędną zasadą rachunkowości oraz zasadą ostrożności, zamykając księgi na dzień bilansowy, należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej posiadanych składników majątkowych, czyli aktywów. Dotyczy to w szczególności zapasów.
ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO
Zapasy to:
● materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby,
● wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji,
● półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 2 "Zapasy" definiuje zapasy jako: aktywa przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej i będące w trakcie produkcji przeznaczonej na taką sprzedaż lub mające postać materiałów lub dostaw surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.
Tabela 1. Definicja zapasów według uor i MSR 2
Definicja zapasów według uor | Definicja zapasów według MSR 2 |
Materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right