Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-08

Samochody a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Nowe przepisy dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem i użytkowaniem samochodów, które obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., powodują wątpliwości interpretacyjne. Szczególnie odnoszą się one do wykorzystania mieszanego i ewentualnych skutków takiego używania pojazdów w podatku dochodowym.

Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. zmiany, wynikające z wejścia w życie ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uzależniają prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego, w jaki sposób wykorzystywany jest samochód. Ma to wpływ nie tylko na zakres odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu (przy jego najmie, dzierżawie, leasingu itp.), lecz także na odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu usług oraz towarów związanych z eksploatacją samochodu. Najważniejszym skutkiem zmian jest to, że tzw. wykorzystanie mieszane samochodu (tj. w części na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem) co do zasady ogranicza możliwe odliczenie VAT naliczonego do 50% kwoty podatku wykazanego na fakturze.

PRZYKŁAD 1

Spółka ABC w maju 2014 r. nabyła:

1) samochód osobowy wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą spółki,

2) pojazd z homologacją ciężarową o ładowności powyżej 500 kg (4 miejsca siedzące) na cele związane nie tylko z działalnością gospodarczą, lecz także na cele prywatne pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00