Artykuł
Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od 1 kwietnia 2014 r. - samochody
Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. zmiany dotyczące odliczenia podatku naliczonego są ważne dla wszystkich podatników VAT. Po raz pierwszy mogą oni odliczać podatek naliczony w całości przy zakupie samochodów osobowych, a także w związku z nabyciem usług najmu, dzierżawy, leasingu itp., jeżeli ich przedmiotem jest samochód osobowy. Dotyczy to również VAT naliczonego przy nabyciu paliwa napędzającego takie samochody.
W okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 marca 2014 r. przysługiwało tzw. pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z:
● nabyciem pojazdów (ich importem oraz nabyciem wewnątrzwspólnotowym),
● nabyciem usług najmu, dzierżawy lub leasingu oraz podobnych, których przedmiotem były pojazdy, a także
● nabyciem paliwa
- jeżeli transakcje te dotyczyły pojazdów, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosiła:
1 - jeżeli dopuszczalna ładowność była równa lub większa niż 425 kg,
2 - jeżeli dopuszczalna ładowność była równa lub większa niż 493 kg,
3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność była równa lub większa niż 500 kg.
1. Nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi
Począwszy od 1 kwietnia 2014 r. mamy do czynienia za zmianą kryteriów określających, które samochody uprawniają do tzw. pełnego odliczenia podatku naliczonego. Zmiana jest związana z wejściem w życie ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Od tego dnia głównym kryterium różnicującym pojazdy pod względem prawa do odliczenia podatku naliczonego jest ich związek z działalnością gospodarczą podatnika. Jeżeli pojazd jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej podatnika, ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości, niezależnie od tego, o jakim rodzaju (typie) pojazdu byłaby mowa.
PRZYKŁAD 1
Spółka XYZ nabyła samochód osobowy wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą, tj. załatwianiem spraw administracyjnych, dokonywaniem drobnych zakupów oraz w związku z podróżami przedstawicieli handlowych. Podatek naliczony może zostać odliczony przez spółkę w całości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right