Nieodpłatne przekazanie produktów spożywczych na cele charytatywne
Nieodpłatne przekazywanie żywności przez producentów, organizacje handlowe lub poszczególne supermarkety, hurtownie bądź mniejsze lub większe jednostki handlowe wymaga prawidłowego ujęcia tych operacji w księgach rachunkowych. Jak należy wykazać nieodpłatne przekazanie w księgach darczyńcy stosującego przepisy ustawy o rachunkowości? Jakie są skutki takiego przekazania w rozliczeniach podatkowych - w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym?
Zmiana przepisów w zakresie darowizn produktów spożywczych na cele charytatywne, która nastąpiła 1 października 2013 r., rozszerzyła katalog podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnienia z VAT w przypadku przekazania darowizn produktów żywnościowych.
1. Ewidencja księgowa darowizn produktów żywnościowych w księgach darczyńców
Darowizny towarów spożywczych na cele charytatywne stanowią u darczyńców koszty pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki i dlatego, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości, ich wartość w cenach zakupu lub nabycia albo według kosztu wytworzenia jest zaliczana do pozostałych kosztów operacyjnych. Do pozostałych kosztów operacyjnych księguje się drugostronnie VAT należny, jeżeli darowizna towarów spożywczych nie byłaby z niego zwolniona. Nieodpłatne przekazanie (darowizna) składników majątkowych, w tym artykułów spożywczych, potwierdzane jest zwykle protokołem przekazania. Forma tego dokumentu nie została określona w przepisach prawnych. Najczęściej jest to dokument stwierdzający wolę darczyńcy, zawierający informacje m.in. o: