Fundusze europejskie na lata 2014-2020 (część 2)
W numerze BGK 24/2013 przedstawiliśmy kwoty, jakie Polska ma zagwarantowane z budżetu unijnego w perspektywie finansowej 2014-2020. Wspomniane też zostało, że podstawowym dokumentem programowania perspektywy finansowej 2014-2020 jest Umowa Partnerstwa. Dokument ten został przyjęty przez Radę Ministrów 15 stycznia 2013 r. Jakie są najważniejsze założenia Umowy Partnerstwa i związanych z nią załączników, tj. załącznika 1 - Poziom krajowy, poziom regionalny?
Umowa Partnerstwa jest dokumentem określającym kierunki interwencji w latach 2014-2020 trzech polityk unijnych w Polsce:
● Polityki Spójności,
● Wspólnej Polityki Rolnej,
● Wspólnej Polityki Rybołówstwa.
Umowa Partnerstwa powstała na podstawie Założeń Umowy Partnerstwa 2014-2020 przyjętych przez Radę Ministrów 15 stycznia 2013 r. Przygotowując Umowę, wzięto pod uwagę zapisy unijnych i krajowych dokumentów strategicznych, a także dotychczasowe doświadczenia związane z wdrażaniem perspektywy 2004-2006 oraz 2007-2013. Dokument ten był konsultowany z partnerami społecznymi i gospodarczymi.
Umowa Partnerstwa przedstawia m.in.:
● cele i priorytety interwencji w ujęciu tematycznym i terytorialnym wraz z podstawowymi wskaźnikami,
● opis stopnia uzupełniania się działań finansowanych z Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa,
● układ programów operacyjnych,
● zarys systemu finansowania oraz wdrażania.
Zapisy załącznika do Umowy Partnerstwa. Załącznik poświęcony jest wstępnej charakterystyce proponowanych programów operacyjnych.
I. Poziom krajowy
W poziomie krajowym planowane do realizacji są:
1. Program operacyjny dotyczący innowacyjności, badań naukowych i ich powiązań ze sferą przedsiębiorstw.
2. Program operacyjny dotyczący gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska, przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu, transportu i bezpieczeństwa energetycznego.
3. Program operacyjny dotyczący rozwoju kompetencji i umiejętności, włączenia społecznego oraz dobrego rządzenia.