Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-08

Skutki w VAT współpracy spółek kapitałowych

Zawarcie umowy konsorcjum w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia biznesowego ma odpowiednie skutki podatkowe, w tym w VAT. Skutki podatkowe rozliczeń w ramach konsorcjum nie są odrębnie uregulowane, dlatego w praktyce często pojawiają się problemy z rozliczeniem w tym zakresie. Dotyczy to zarówno podatników VAT, jak i organów podatkowych. Warto zatem wiedzieć, jakie są skutki realizacji wspólnego przedsięwzięcia w postaci umowy konsorcjum w zakresie podatku od towarów i usług.

Konsorcjum nie podlega opodatkowaniu VAT, dlatego uczestnicy wspólnego przedsięwzięcia muszą rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT.

UWAGA!

Podstawową kwestią istotną z perspektywy VAT i związaną z realizacją umowy konsorcjum jest poprawne rozliczenie i dokumentowanie transakcji dokonywanych pomiędzy konsorcjantami.

Pełną treść interpretacji znajdziesz na www.inforfk.pl w zakładce Interpretacje

1. Rozliczenia "zewnętrzne" z tytułu podatku od towarów i usług

Choć uczestnicy konsorcjum są zazwyczaj powiązani finansowo, ekonomicznie czy organizacyjnie, czynności podlegające VAT rozliczane są indywidualnie. Każdy zarejestrowany podatnik - uczestnik konsorcjum - powinien się rozliczać niezależnie dla celów VAT odnośnie do dostarczonych towarów i świadczonych usług. Jeśli zaś chodzi o rozliczenia z odbiorcami towarów i usług, które oferowane są w ramach wspólnego przedsięwzięcia, to fakturę powinien co do zasady wystawiać lider konsorcjum, dokumentując całość wynagrodzenia z tytułu realizacji zamówienia. Wynika to z art. 30 ust. 3 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, i biorąc udział w świadczeniu usług, jako podstawę opodatkowania przyjmuje kwotę należną z tytułu świadczenia usług, pomniejszoną o kwotę podatku. W efekcie lider konsorcjum powinien wykazać podatek należny wyliczany od całej kwoty wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00