Porada
Odroczony podatek dochodowy (cz. 3)
W praktyce w trakcie kalkulacji aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego pojawia się wiele wątpliwości. Zadajemy sobie wówczas różne pytania: czy zawsze skutki utworzenia rezerw powinny wpłynąć na wynik finansowy bieżącego roku? Jak kalkulować odroczony podatek dochodowy - w pełnych złotych czy łącznie z groszami? Czy można kompensować ze sobą aktywa i rezerwy? Czy dopuszczalne jest księgowanie wyłącznie różnic między wartością aktywów i rezerw na początek i koniec roku?
1. Kapitałowy "odroczony podatek dochodowy"
W dotychczas zaprezentowanych przykładach aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego kalkulowane były wyłącznie w odniesieniu do operacji rozliczanych z wynikiem finansowym. Konsekwencją utworzenia aktywów lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego było odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie podatku dochodowego prezentowanego w rachunku zysku i strat, co z kolei prowadziło do zwiększenia lub zmniejszenia wyniku finansowego. Odniesienie skutków utworzenia aktywów lub rezerw bezpośrednio na wynik finansowy nie zawsze jest jednak rozwiązaniem prawidłowym. Dlaczego? Ustawodawca zastrzegł bowiem w art. 37 ust. 9 ustawy o rachunkowości, że rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, dotyczące operacji rozliczanych z kapitałem (funduszem) własnym, odnosi się również na kapitał (fundusz) własny.
Jeżeli zatem:
● aktywa i rezerwy tworzone są w związku z występowaniem operacji wpływających bezpośrednio na wynik finansowy, to podatek odroczony również powinien wpłynąć na wynik finansowy,
● aktywa i rezerwy tworzone są w związku z występowaniem operacji wpływających bezpośrednio na kapitał własny (zazwyczaj na kapitał z aktualizacji wyceny), to "podatek odroczony" również powinien wpłynąć na kapitał (tzn. nie przez wynik finansowy).
Przyczyną takiego postępowania jest to, że skoro efekt danej transakcji, zdarzenia lub wyceny nie został ujęty w rachunku zysków i strat, to skutek podatkowy z nimi związany również nie powinien zostać odniesiony na rachunek zysków i strat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right