Porada
Kiedy należy tworzyć aktywa z tytułu podatku odroczonego
Kalkulacja i ujęcie odroczonego podatku dochodowego mają na celu właściwą alokację podatku w czasie. Ujęcie odroczonego podatku dochodowego prowadzi do skorygowania podatku dochodowego obliczonego zgodnie z przepisami podatkowymi, tj. obliczonego od podstawy opodatkowania, do takiej wartości, jaka powstałaby na skutek kalkulacji podatku od wyniku finansowego brutto. Oczywiście z takim przypadkiem mielibyśmy do czynienia tylko wtedy, gdyby występowały jedynie tzw. różnice przejściowe między podatkową a bilansową wartością aktywów i pasywów.
Kwestie ustalania odroczonego podatku dochodowego zawiera art. 37 ustawy o rachunkowości. Jak się jednak okazuje, ustawodawca zawarł w przepisach tylko kwestie ogólne. Natomiast kwestie szczegółowe zostały omówione w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 2 "Podatek dochodowy". Określa on m.in. zasady ujmowania, wyceny i prezentacji należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, a także zasady ujawniania informacji ich dotyczących w sprawozdaniach finansowych.
1. Które podmioty ustalają odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek dochodowy ustalają wyłącznie jednostki, które są płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Jeżeli roczne sprawozdanie finansowe jednostki nie podlega obowiązkowi badania i ogłoszenia w myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, to na mocy art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości może ona odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right