Porada
Leasing operacyjny samochodu ciężarowego w księgach rachunkowych korzystającego
Najpopularniejszą formą leasingu samochodów jest leasing operacyjny. Aby zawarta umowa leasingu pojazdu mogła być uznana dla celów podatkowych za umowę leasingu operacyjnego, musi spełniać określone warunki.
Aby zawarta umowa leasingu pojazdu mogła być uznana dla celów podatkowych za umowę leasingu operacyjnego, musi spełniać łącznie następujące warunki:
● musi być zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji - jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome, oraz
● suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych.
Umowa leasingu operacyjnego jest uregulowana przepisami art. 23a-23e ustawy o PIT i art. 17a-17e ustawy o CIT.
SŁOWNICZEK
Na mocy umowy leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający (leasingobiorca) zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 k.c.).
Warto dodać, że w przypadku samochodów ciężarowych normatywny okres amortyzacji wynosi pięć lat (podstawowa stawka amortyzacji: 20%), w związku z czym minimalny okres umowy leasingu to dwa lata.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right