Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-06-24

Istota i ewidencja zaangażowania w jednostkach sektora finansów publicznych

W systemie rachunkowości budżetowej obok zapisów na kontach księgowych bilansowych i wynikowych musi być prowadzona ewidencja na kontach pozabilansowych. Na kontach pozabilansowych, których zapisy (obroty lub salda) nie są uwzględniane przy sporządzaniu bilansu i rachunku zysków i strat, należy ewidencjonować m.in. zaangażowanie wydatków budżetowych.

Zaangażowanie jest etapem poprzedzającym wydatek i jest czynnością prawną powodującą konieczność wydatkowania środków budżetowych w związku z jej dokonaniem. Z punktu widzenia monitorowania realizacji planu finansowego zaangażowanie powinno przedstawiać, jak faktycznie na dany moment sprawozdawczy jest obciążony plan finansowy i ile wydatków pozostało jeszcze do realizacji.

Zaangażowanie nie może być kwotą szacunkową, wynikającą z danych planowanych na podstawie lat ubiegłych, nie może być też określane na podstawie kalkulacji lub wskaźników, gdyż nie jest planem finansowym. Nie może być ono również efektem mechanicznego sumowania dokonanych wydatków i zaciągniętych zobowiązań. Podstawą określenia wartości zaangażowania powinny być kwoty wynikające z konkretnych umów, których korekty muszą być uwzględniane w wartości zaangażowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00