Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-06-08

Umowy ubezpieczenia na tle czynności usługowych biur rachunkowych

Umowa ubezpieczenia może być zawierana w wykonaniu obowiązku ustawowego lub dobrowolnie. Obowiązkiem ubezpieczenia są objęci profesjonaliści, tj. osoby zaufania publicznego, które świadcząc usługi niemajątkowe, narażają się na ryzyko powstania odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną usługobiorcy. W grupie tej mieszczą się również przedsiębiorcy wykonujący działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W jaki sposób przedsiębiorcy, którzy często nawet nie z własnej winy są narażeni na ryzyko, mogą skutecznie korzystać z pokrycia ochroną ubezpieczeniową ryzyk wynikających z czynności wykonanych przez biuro rachunkowe?

Kto może wykonywać czynności ustawowe z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych to działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Działalność tę mogą wykonywać wyłącznie przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi uprawnionymi do wykonywania czynności z tego zakresu, jak też pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione. W obowiązującym stanie prawnym (art. 76a ust. 4 ustawy o rachunkowości; dalej uor) uprawnionymi do wykonywania tych czynności są osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych, a także osoby posiadające certyfikat księgowy uzyskany w trybie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Co ważne, przy wykonywaniu czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych osoby uprawnione mogą korzystać z pomocy osób nieuprawnionych, pod warunkiem że będą sprawować nad nimi stały i bezpośredni nadzór.

UWAGA!

Kto wbrew przepisom ustawy prowadzi działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych bez wymaganych uprawnień, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

W zakres usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wchodzą stricte czynności księgowe oraz wybrane czynności doradztwa podatkowego. Ostatecznie zamknięty katalog przedmiotowych czynności zawiera:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00