Porada
Ogólne zasady przeprowadzania przeglądu sprawozdania finansowego - dlaczego warto go dokonać
Małe i średnie jednostki, które nie mają obowiązku badania sprawozdań finansowych, mogą w mniej kosztowny sposób (mniej pracochłonne procedury badania, mniejsze ryzyko biegłego rewidenta) ocenić prawidłowość sporządzenia sprawozdania finansowego i otrzymać informacje o ewentualnych niedociągnięciach w systemie rachunkowości i kontroli wewnętrznej, przeprowadzając przegląd sprawozdania finansowego. Przegląd sprawozdania finansowego różni się od badania węższym zakresem oraz uproszczonymi procedurami badania. Co prawda stopień pewności, jaki uzyskuje biegły rewident (umiarkowany, a nie - jak w przypadku badania - wysoki), jest niższy, ale zapewnia, że informacje objęte przeglądem nie są w sposób istotny nieprawidłowe, co przejawia się w wyrażeniu zapewnienia przez zaprzeczenie, a to pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa.
Zasady dokonywania przeglądu normuje wydana przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów norma nr 3 i Międzynarodowy Standard Usług Przeglądu 2400 (Przeglad Sprawozdań Finansowych).
Postanowienia normy stosuje się także do sprawozdań finansowych - za dowolne okresy, w tym także roczne - jednostek, które sporządziły takie sprawozdania i poddały je ocenie biegłego rewidenta, choć w myśl przepisów nie są do tego zobowiązane. Jeżeli przedmiotem przeglądu jest sprawozdanie finansowe sporządzone na koniec roku obrotowego, wówczas podczas przeglądu biegły rewident powinien uwzględnić postanowienia normy nr 1 dotyczące jego udziału w spisie z natury znaczących składników zapasów, uzgodnień sald i ujęcia w sprawozdaniu finansowym zdarzeń, jakie nastąpiły po dniu bilansowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right