Porada
Jak wyceniać usługi budowlane na dzień bilansowy
Spółka z o.o. zajmuje się usługami budowlanymi. Ustalając miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, zalicza koszty bezpośrednie - jako koszt własny sprzedaży - do kosztów podatkowych w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży. Koszty bezpośrednie, które dotyczą robót budowlanych w toku, są przeksięgowane za pomocą konta "Rozliczenie produkcji podstawowej" na konto "Produkcja niezakończona". Na początek następnego miesiąca koszty produkcji w toku są przeksięgowane z powrotem na konto "Rozliczenie produkcji podstawowej". Przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy koszty wydziałowe są odnoszone w koszty w dacie ich poniesienia. Nie są one ani dla celów podatkowych, ani dla celów bilansowych rozliczane według klucza na poszczególne budowy. Sprawozdanie finansowe za 2012 r. spółki podlega obowiązkowi badania. Czy opisane postępowanie jest poprawne?
Rozliczanie usług budowlanych zależy od tego, czy spełniają one warunki uznania za długoterminowe usługi budowlane. Do długoterminowych usług budowlanych zaliczamy umowy o okresie realizacji dłuższym niż sześć miesięcy. Gdy mamy do czynienia z długoterminowymi usługami budowlanymi, należy je rozliczać na dzień bilansowy w rachunku zysków i strat według stopnia zaawansowania.
Jeśli okres wykonania umowy budowlanej nie przekracza sześciu miesięcy, umowy te należy rozliczać jak zwykłą produkcję. Zakończone umowy o usługi budowlane są szczególnym rodzajem produktów, a usługi niezakończone - szczególnym rodzajem produkcji w toku.
Spółka wycenia produkcję w toku w sposób uproszczony w wysokości bezpośrednich kosztów wytworzenia. Możliwość zastosowania takiego uproszczenia dają przepisy ustawy o rachunkowości. Warunkiem jest to, żeby uproszczenie nie zniekształciło stanu aktywów i wyniku finansowego. Oznacza to, że poziom produkcji oraz wysokość kosztów pośrednich są w poszczególnych okresach zbliżone oraz:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right