Porada
Jakie informacje zamieszczają jednostki w sprawozdaniu z działalności sporządzanym według regulacji krajowych i międzynarodowych
Od kilku lat inwestorzy i inni interesariusze zewnętrzni i wewnętrzni wskazują, że podstawowe elementy rocznego sprawozdania finansowego spółki kapitałowej nie są już wystarczające na potrzeby podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz zarządzania spółką. Uzupełnieniem informacji zawartych w bilansie, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, rachunku przepływów pieniężnych i zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym jest dodatkowe sprawozdanie z działalności jednostki. Prawo bilansowe nakłada obowiązek jego sporządzania na spółki kapitałowe i niektóre inne typy jednostek gospodarczych, nie określając jednak jego wzoru. Zarządy wielu mniejszych jednostek fakultatywnie sporządzają tego typu sprawozdanie dla własnych celów decyzyjnych. Jakie dane firmy w praktyce umieszczają w sprawozdaniu z działalności?
Tradycyjne sprawozdanie finansowe nie zawiera szczegółowych informacji, z jakich tytułów i z jakich segmentów klientów jednostka uzyskuje najwyższe przychody oraz na jakich produktach (wyrobach czy usługach) najwięcej zarabia. Sprawozdanie nie ujawnia również struktury kosztów funkcjonowania spółki w wielu istotnych przekrojach, np. kosztów utrzymania poszczególnych komórek organizacyjnych, realizacji procesów wewnętrznych, zarządzania różnymi obszarami działalności, kosztów infrastruktury (budynków, magazynów, linii technologicznych czy innych zasobów) i ich wykorzystania. Sprawozdanie roczne nie prezentuje również trendów wielu ważnych danych, zmieniających się wraz z aktualną sytuacją finansową spółki czy branży, w której ona działa. Prezentowanie tego rodzaju informacji w sprawozdaniu zarządu z działalności jednostki przekłada się na użyteczność danych zawartych w pozostałych elementach składowych sprawozdania finansowego.
Podstawa formalna sporządzania sprawozdania zarządu z działalności jednostek
Ustawa o rachunkowości nakłada obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności tylko na niektóre jednostki (art. 49 ust. 1 uor). Sprawozdanie z działalności obligatoryjnie sporządzają spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwa reasekuracji wzajemnej, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe. Pozostałe jednostki mogą sprawozdanie takie sporządzać fakultatywnie. W krajowych regulacjach prawa bilansowego nie ma szczegółowych wytycznych co do jednolitej formy i zawartości tego sprawozdania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right